„Zaļās jostas” jaunizveidotās vides filmas „Bateriju ceļš” prezentācija

Latvijā ik gadu tiek ievestas un nodotas tirdzniecībā 500 tonnas bateriju, bet tikai piektā daļa no izlietotajām baterijām nonāk otrreizējā pārstrādē, līdz ar to nākas secināt, ka iedzīvotāji nepievērš pietiekamu uzmanību, kur nonāk baterijas, kad to dzīves cikls ir noslēdzies. Cilvēku nezināšanas dēļ katru gadu vidē nonāk izlietotās baterijas, kas piesārņo ūdeņus, gaisu un augsni, apdraudot cilvēka veselību. Lai nepieļautu vides piesārņošanu ar bateriju atkritumiem „Zaļā josta” sadarbībā ar SIA „Idea Grata”, A/S „Map Latvia”, SIA „Latvijas Elektrotehnikas apsaimniekošana” laidusi klajā filmu „Bateriju ceļš”, kas ir informatīvs materiāls 15 minūšu garumā ikvienam, kam rūp apkārtējā vide.

Plašākai auditorijai „Zaļās Jostas” veidotās vides izglītības filmas „Bateriju ceļš” prezentācija notika š.g. 18. martā. Zīmīgi bija tas, ka pirmie filmas vērtētāji bija Latvijas skolu vides izglītības koordinatori, jo tieši no skolotāju atsaucības un vērtējuma būs atkarīgs, vai izdotais materiāls kļūs par palīgmateriālu mācību priekšmetos, kas rosinātu skolēnus diskutēt par bateriju bīstamību videi un ar praktisku rīcību attīstīt skolēnos vēlmi aktīvi iesaistīties vides problēmu risināšanā.

Filmas prezentāciju apmeklēja un atzinīgus vārdus teica LR Vides ministrs Raimonds Vējonis. Gandarījumu par paveikto pauda arī A/S „BAO” valdes priekšsēdētājs Māris Kalniņš un LU profesors Andris Actiņš, kas filmā skaidro baterijas uzbūvi un to kaitīgo ietekmi uz apkārtējo vidi un cilvēka veselību, kā arī filmu režisors un scenārists Juris Garjāns, un galvenās lomas atveidotājs dabas draugs Māris Olte.

LR Vides ministrs Raimonds Vējonis atzinīgi novērtēja „Zaļai jostas” līdzšinējās aktivitātes vides izglītības jomā un atzīmēja, ka šādas filmas ir labs līdzeklis sabiedrības izglītošanā. Savukārt Valsts izglītības satura centra pārstāve Velga Kakse uzsvēra sabiedrības izglītošanas nepieciešamību vides izglītības jomā jau no mazotnes un izteica vēlmi arī turpmāk sadarboties ar „Zaļo jostu”.

Savukārt SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa arī turpmāk atbalstīt šāda rakstura izglītojošās filmiņas, kā arī citus ar vides izglītību saistītus materiālus atkritumu apsaimniekošanas jomā izstrādi.

Pēc filmas noskatīšanās savos iespaidos par tās tapšanu dalījās filmas režisors Juris Garjāns un filmas galvenais varonis Māris Olte. Juris Garjāns uzsvēra, ka šīs filmas galvenā mērķauditorija ir bērni un skolnieki. „Filmas mērķis ir likt skatītājam aizdomāties, kur nonāk baterijas, kad to dzīves cikls ir noslēdzies. Kas ar tām var notikt, ja tās nonāk apkārtējā vidē un parādīt kāda, tad ir pareizā rīcība, lai izlietotās baterijas nekaitētu videi un cilvēka veselībai”. Savukārt filmas galvenais varonis Māris Olte, kas filmā kopā ar skolēnu grupu izseko, kur nokļūst baterijas, atzīst, ka viens no galvenajiem uzdevumiem tagad ir parūpēties, lai šī filmiņa nonāktu pēc iespējas vairāku interesentu rokās.

A/S „BAO” valdes priekšsēdētājs Māris Kalniņš pozitīvi vērtēja līdzšinējo sadarbību ar „Zaļo jostu”, tai skaitā kopīgi rīkotos ikgadējos izlietoto bateriju savākšanas konkursus Latvijas skolām un atzīmēja, ka šī filma varētu dot vēl lielāku stimulu skolēniem rīkoties videi draudzīgi. Aicināja arī pārējos klātesošos būt aktīviem un kopīgiem spēkiem rūpēties par tīru vidi, savācot un nogādājot pārstrādei baterijas.

Zaļā josta” visiem 40 vides izglītības koordinātoriem dāvināja DVD filmu „Bateriju ceļš”, bet visām pārējām skolām, kas vēlas iegūt savā īpašumā šo filmu ir jāsazinās ar „Zaļo jostu” pa tālr: 67808112 vai 67808320, kā arī filmu var noskatīties „Zaļās jostas” mājas lapas adresēs www.zalajosta.lv un www.lzj.lv sadaļās vides izglītības materiāli.

Atzinīgie vārdi un pozitīvās atsauksmes dod mums stimulu arī turpmāk veidot sabiedrībai interesantus un praktiskus izglītības materiālus.

Novēlot visiem sakoptāku vidi, tīrāku gaisu un zaļākas domas

 

Jūsu, „Zaļā josta

22.03.2010