“Zaļā josta” aicina rast konkrētu risinājumu plastmasas maisiņu patēriņa ierobežošanai!

Atbilstoši statistikas datiem, katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 190 plastmasas iepirkumu maisiņu. Savukārt visu Eiropas iedzīvotāju patērētais apjoms kopumā ir ap 100 miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Daļu no izlietotajiem plastmasas maisiņiem izdodas savākt otrreizējai pārstrādei, taču Latvijā vēl joprojām lielākā daļa izlietoto maisiņu nonāk vidē, ilgtermiņā piesārņojot to un nopietni apdraudot ekosistēmu ar naftas produktu atliekām. Apzinoties problēmas aktualitāti, Eiropas Parlaments paredz līdz 2019.gada beigām vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu (to materiāla biezums nepārsniedz 50 mikronus) patēriņu pakāpeniski samazināt līdz 90 maisiņiem uz vienu cilvēku gadā. Šīs pārmaiņas skars gan iedzīvotājus, gan tirgotājus un ražotājus.

Vai ar to ir pietiekami? Kā to panākt, un vai tas vispār ir iespējams? Kā būtu jāmainās patērētāju iepirkšanās paradumiem?

 

Lai noskaidrotu un uzklausītu kā likumdevēju, tā speciālistu viedokli par šī jautājuma svarīgumu mūsu valstī un rastu alternatīvas plastmasas maisiņiem, “Zaļā josta” aizsāk plašu informatīvu vides kampaņu “ESI DABAI DRAUDZĪGS – IEROBEŽO PLASTMASAS MAISIŅU PATĒRIŅU!”, ko ievadīs Preses konference, kas notiks 2016.gada 15.septembrī, plkst. 13.00 Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, Peldu ielā 25, 1. telpā.

Preses konferencē piedalīsies:

  • Rudīte Vesere, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore.
  • Sandra Muižniece-Brasava, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, Pārtikas tehnoloģijas fakultātes asociētā profesore.
  • Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents.
  • Jānis Lapsa, SIA “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs.
  • Nils Silvests, SIA “Stockmann” tirdzniecības atbalsta grupas vadītājs paudīs Latvijas tirgotāju asociācijas viedokli.
  • Par vides sociālo akciju “Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!” informēs tās veidotāji un radošā komanda: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs, žurnālists, dokumentālo filmu autors Sandijs Semjonovs u.c.
  • Visiem klātesošajiem būs iespējams noskatīties Sandija Semjonova veidotās informatīvi izglītojošās īsfilmas “PLASTMASAS MAISIŅA CEĻŠ” pirmizrādi.

 

Mediju pārstāvji tiek aicināti apstiprināt savu dalību preses konferencē, līdz 2016.gada 14.septembrim sūtot pieteikumu uz e-pastu ilze.liepa@zalajosta.lv vai zvanot pa tālruni 29154531.

Pēc preses konferences tās dalībnieki sniegs individuālas intervijas un atbildēs uz mediju pārstāvju jautājumiem.

 

Papildu informācija: Ilze Liepa-Balode, “Zaļā josta” pārstāve, Tālr. 29154531, e-pasts ilze.liepa@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv

 

Papildinformācijai:

Par vides akciju “ESI DABAI DRAUDZĪGS – IEROBEŽO PLASTMASAS MAISIŅU PATĒRIŅU!”

Rīga, T/C “Origo” laukums, 23.09.2016. plkst. 16.00-19.00

Lai aktualizētu plastmasas maisiņu pārmērīgā patēriņu problemātiku un pievērstu iedzīvotāju uzmanību šo masiņu radītajai kaitīgajai ietekmei uz apkārtējo vidi un ilgtermiņā arī uz cilvēku veselību, kā arī mudinātu iespēju robežās mazināt plastmasas maisiņu patēriņu, “Zaļā josta” 23.septembrī no plkst. 16.00-19.00 T/C “Origo” laukumā pie Centrālās dzelzceļa stacijas rīkos akciju “ESI DABAI DRAUDZĪGS – IEROBEŽO PLASTMASAS MAISIŅU PATĒRIŅU!”

Paužot savu nostāju pret vides piesārņojumu ar plastmasas iepakojumu, akcijā apvienojušies vairāku radošo industriju pārstāvji:

- horeogrāfs Agris Daņiļēvičs kopā ar deju skolas “Dzirnas” deju kolektīviem ir izveidojis un demonstrēs īpašu, tematikai veltītu deju uzvedumu;

- žurnālists un dokumentālo filmu autors Sandijs Semjonovs problemātiku apkopojis filmā “PLASTMASAS MAISIŅA CEĻŠ”, kas būs skatāma uz lielā ekrāna,

- māksliniece Elita Patmalniece akcijas laikā kopā ar ikvienu interesentu gleznos kopēju gleznu, kurā paudīs savu attieksmi pret vides piesārņošanu.

Akcijas informatīvajā teltī būs pieejama plaša informācija par plastmasas maisiņu radītā piesārņojuma postošo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, kā arī pieejamās alternatīvas – ko mēs katrs ikdienā varam darīt, lai būtu dabai draudzīgi un ierobežotu plastmasas maisiņu patēriņu jau tuvākajā laikā. Pasākumu vadīs žurnālists un vides aktīvists Māris Olte un Dabas draugs Ezis Jostiņš.