Metāls

Alumīnijs ir viens no tiem metāliem, kas šodien tiek plaši lietoti dažādās tautsaimniecības jomās. No otrreizējās pārstrādes viedokļa aktuālākie ir tie alumīnija izstrādājumi, kuru kalpošanas laiks ir īss, un tādi neapšaubāmi ir alumīnija tara un iesaiņošanas materiāli (folija, paplātītes, konteineri u.c.).

Apmēram 80% no šā daudzuma ir alumīnija dzērienu kārbas, tādēļ tās, kā arī cita veida tara ir uzmanības centrā, runājot par alumīnija atkritumu pārstrādi.

Alumīnija priekšrocība ir tā, ka to var simtprocentīgi atkārtoti pārstrādāt.

Alumīnija atkārtotai pārstrādei salīdzinājumā ar tā apglabāšanu ir priekšrocības:

  • tiek ietaupīta enerģija (dzērienu kārbu ražošanai no otrreizējā alumīnija vajag tikai 5% no tās enerģijas, kura būtu vajadzīga, ja tās ražotu no pirmreizējā alumīnija);
  • tiek ietaupīta maksa par atkritumu apglabāšanu;
  • tiek iegūta peļņa, pārdodot otrreizējo alumīniju.

Dzelzs metāllūžņus var iedalīt divās lielās grupās: rūpnieciskajos un sadzīves dzelzs metāllūžņos. Pirmie rodas dažādos metālapstrādes procesos, parasti ir nepiesārņoti ar cita tipa atkritumiem, tādēļ ir viegli savācami un pārstrādājami.

Sadzīves atkritumus veido visi dzelzs vai tērauda izstrādājumi, kuru kalpošanas laiks ir beidzies. Šie lūžņi vienmēr ir piesārņoti ar citiem atkritumu veidiem: plastmasu, koku, papīru, ēdiena paliekām, utt. Tie, protams, nav koncentrēti vienā vietā, tātad ir savākšanas un šķirošanas grūtības.