Ekoloģiskā pēda

Kā samazināt cilvēku ietekmi uz zemeslodi, lai nākotnē, pēc ekoloģiskās katastrofas nebūtu jāmeklē jauna planēta?

Uz Zemes pašlaik dzīvo seši miljardi cilvēku…

Pie pašreizējā patēriņa apjoma cilvēcei, lai tā varētu dzīvot videi draudzīgi, būt nepieciešama teritorija trīs planētu Zeme lielumā. Cilvēku milzīgā tieksme pēc materiāliem labumiem ir novārdzinājusi Zemi, nākamajām paaudzēm paliek arvien mazāk dabas resursu. Cilvēce patērē dabas resursus vairāk, nekā būtu nepieciešams tās pamatvajadzību apmierināšanai, turklāt cilvēku skaits uz Zemes strauji pieaug.

Tehnoloģijas attīstības ir padarījusi par iespējamu, ka uz Zemes dzīvo vairāk cilvēku, nekā normāli tā būtu spējīga uzturēt. Mēs izmantojam ne tikai vietējos resursus, bet ļoti daudz ārējo resursu no citām pasaules malām.

 

Kas ir „ekoloģiskā pēda”?

„Ekoloģiskā pēda” ir ilgtspējīga dzīvesveida mērvienība, kas parāda cik liela Zemes platība ir nepieciešama, lai apmierinātu mūsu vajadzības. Tā atspoguļo mums nepieciešamo dabas resursu (pārtika, ūdens, gaiss enerģija) apjomu.

Veicot aprēķinus, ir iespējams uzzināt to zemes, ūdeņu un resursu daudzumu, ko mēs izmantojam savām vajadzībām – patēriņam un noslodzei. Ir iespējams apzināt, cik dabas resursu ir nepieciešams, lai nodrošinātu cilvēkus ar visu nepieciešamo to eksistencei un lai cilvēku radītais piesārņojums un atkritumi. Kur liksim atkritumus...?