Aktualitātes

“Zaļā josta” un modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” aicina sagatavoties skaistai un dabai draudzīgai gada nogales svētku dāvanu pasniegšanai, un pieteikt savu dalību “Zaļā josta” rīkotajā radošajā konkursā “Mans Zaļais dāvanu iesaiņojums”, pašrocīgi darinot oriģinālus iesaiņojumus dāvanām, izmantojot otrreizējos izejmateriālus, dabas materiālus un sadzīvē nevajadzīgas, dabai nekaitīgas lietas.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2019./2020. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa nolikums

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2019./2020. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Aizvadītajā nedēļas nogalē “Zaļā josta” un veikals “Cenuklubs.lv” organizēja nolietotu elektroiekārtu vākšanas akciju ElektoSestdiena, kuras laikā iedzīvotāji pārstrādei nodeva veselu tonnu nolietotu elektrotehnikas atkritumu, kā arī īpašā remontdarbnīcā meistaru uzraudzībā ElektroSestdienas ietvaros izdevās sasniegt papildu pievienoto vērtību un vēl vairāk samazināt radīto atkritumu apjomu, proti daudzas no iedzīvotāju pārstrādei nodotajām elektroiekārtām pasākuma laikā turpat uz vietas izdevās saremontēt un atgriezt to īpašniekiem tālākai lietošanaizdevies.

Valsts izglītības satura centrs un “Zaļā josta” līdz ar 2019/2020. mācību gada sākumu izsludina izaicinājumu skolēniem “Atkritumiem NĒ”. Izaicinājuma laikā skolēnu komandām līdz 10 personu sastāvā būs mēneša laikā jāmaina savi un savas ģimenes ikdienas paradumi, cenšoties maksimāli samazināt radīto atkritumu apjomu. Izaicinājums balstīts uz bezatkritumu dzīvesveida filozofiju, aktualizējot dažādus veidus, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto atkritumu daudzumu.

Katrs solis, katra darbība, ko mēs veicam, atstāj savas pēdas arī uz mūsu planētas, kas ietekmē gan dabu, gan mūs pašus un ne vienmēr šīs atstātās pēdas nes labumu. Nu jau lielākā daļa kaut reizi ir dzirdējuši vārdu savienojumu ZERO-WASTE, bet vai mēs visi zinām, ko tas īsti nozīmē?

Ja vēlaties kaut ko vairāk uzzināt par Atkārtotās izmantošanas MODI (upcycled) un Zero Waste dzīvestilu, aicinām iegriezties Rīga Plaza Modes un Izklaides centra (A) TELPĀ, kura pašlaik ir izveidota izstāde ar mērķi radīt ikvienā pārdomas par apkārtējās vides saudzēšanu un cilvēku līdzatbildību lietu pārveides procesos.
Izstādē ir redzami latviešu modes mākslinieku radītie upcycled (atkārtotās izmantošanas mode) un eko apģērbi un aksesuāri.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Tērvetes dabas parkā norisinājās ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI. Svētki notika AS "Latvijas Valsts meži" rīkoto “Latvijas meža dienu 2019” ietvaros.

Skaidrojot videi kaitīgo atkritumu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi un aicinot sabiedrību aktīvāk iesaistīties izlietoto bateriju nogādē pārstrādei, “Zaļā josta” aizvadīja izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2018./2019. mācību gada sezonu. Piedaloties 55 003 bērniem un jauniešiem no 233 izglītības iestādēm no visas Latvijas, “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” pārstrādei nogādāja 21,14 tonnas izlietoto bateriju.

2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm no visas Latvijas, savāca un uz pārstrādi nogādāja 939,545 tonnas makulatūras.  Konkurss ik gadu veicina atkritumu šķirošanas kultūras pilnveidi Latvijā, ar bērnu palīdzību ne tikai uzlabojot otrreizējo izejvielu nogādi atkārtotā apritē, bet arī aktualizējot atkritumu šķirošanas nepieciešamību sabiedrībā.

Konkursa rezultāti saskaņā ar nolikumu:

14. – 17. maijā biedrība “Latvijas Zaļā josta” un biedrība “Vides aizsardzības klubs” Ziemeļvalstu padomes projekta „Veselas upes – veselīgi mēs, veselīga jūra” ietvaros, kopā ar Koalīciju par Tīru Baltijas jūru, veica divu dienu starptautisku ekspedīcijas braucienu pa Daugavu no Slutišķiem līdz Kraujai.

Ar vērienīgu dizaina maisiņu un iepirkuma somu modes skati, aktualizējot plastmasas maisiņu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, “Zaļā josta” atklāja bērnu radošā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” oriģinālāko darbu izstādi. Izstādē apkopotas spilgtākas idejas un dizainiski veiksmīgākie risinājumi, kā mājas apstākļos otrreizējos izejmateriālus ir iespējams pārvērst par praktiskām somām un iepirkuma maisiņiem.

Ar vērienīgu dizaina maisiņu un somu modes skati un daudzveidīgiem priekšnesumiem, aktualizējot plastmasas maisiņu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, izvadīts “Zaļā josta” bērnu radošā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” fināls.

Konkursa fināla kārtā par nākotnē stilīgākā un ilgtspējīgākā iepirkuma maisiņa, kas gatavots no otrreizējām izejvielām, radītāja titulu sacentās 24 komandas no visas Latvijas. Par uzvarētājiem atzīti madoniešu un liepājnieku darbi.

2019. gada 26. aprīlī plkst. 12:00 modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” ar vērienīgu dizaina maisiņu modes skati tiks atklāta “Zaļā josta” rīkotā konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai” oriģinālāko darbu izstāde. Izstādē apkopota daļa no konkursa “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai!” darbiem – bērnu un jauniešu radītām iepirkuma somām un maisiņiem. Darbi gatavoti, lai rastu iespējas aizstāt plastmasas iepirkuma maisiņus ar dabai draudzīgākiem risinājumiem pirkumu iesaiņošanai un līdznešanai, iespēju robežās izmantojot otrreizējās izejvielas.

Kurzemes izglītības iestāžu audzēkņi pārsteidz ar oriģinālām un praktiskām idejām pašrocīgi gatavotu somu darināšanā

Otrdien, 2019. gada 9. aprīlī, Ventspilī aizvadīta “Zaļā josta” radošā konkursa “Es sāku ar sevi – tīrai Latvijai!” Kurzemes reģionālā kārta. Tās ietvaros savas oriģinālās, dizainiski skaistās un praktiskās idejas, kā mājas apstākļos iespējams darināt videi draudzīgas somas un maisiņus, prezentēja 24 komandas no Kurzemes reģiona mācību iestādēm.

Ceturtdien, 2019. gada 4. aprīlī, Rīgā aizvadīta “Zaļā josta” radošā konkursa “Es sāku ar sevi – tīrai Latvijai!” Pierīgas reģionālā kārta. Tās ietvaros savas oriģinālās, dizainiski skaistās un praktiskās idejas, kā mājas apstākļos iespējams darināt videi draudzīgas somas un maisiņus, prezentēja 44 komandas no Rīgas, Pierīgas un Zemgales reģiona mācību iestādēm.

Biedrības “Latvijas Zaļā josta” darbinieki gatavojoties radošajam konkursam Stilīgi audzēkņu radīti iepirkuma maisiņi “ES SĀKU AR SEVI – TĪRAI LATVIJAI” paši iemēģina roku vieglo augļu dizaina maisiņu radīšanā no otrreizējiem izejmateriāliem.

Ņemot vērā Izmaiņas Latvijas likumdošanā par vieglo plastmasas maisiņu patēriņa ierobežošanu un aizliegumu, šajā mācību gadā, “Zaļā josta” organizē radošu konkursu Latvijas izglītības iestāžu audzēkņiem “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai”, lai motivētu bērnus un jauniešus videi draudzīgai rīcībai ikdienā, kas ļautu apzināties, ka ikviens no mums var ietekmēt plastmasas iepirkuma maisiņu patēriņa samazināšanos, tādējādi samazinot vides piesārņojumu ar plastmasas iepakojumu.

21. janvārī “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa apmeklēja Siguldas Mākslu skolu “Baltais Flīģelis”, kur sniedza vieslekciju bērniem, jauniešiem un skolotājiem par atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, atkritumu apsaimniekošanu - šķirošanu un pārstrādi.

Noskaidrotas arī TOP3 aktīvākās makulatūras vākšanas kampaņas dalībskolas. Uz 2018. gada beigām līderos uzvirzījās Lielvārdes pamatskola, pārstrādei nododot 9 tonnas makulatūras. 

Otro vietu ieņem Ērgļu vidusskola, savācot 8,255 tonnas makulatūras. 
Savukārt labāko trijnieku noslēdz Ludzas pilsētas ģimnāzija, kuras audzēkņi pārstrādei savākuši 7,9 tonnas makulatūras. 

Atsaucoties uzaicinājumam, Zaļā josta 2018.gada 13.decembrī viesojās privātskolā “Patnis”, kur palīdzot Zaļās jostas pārstāvēm 1.-6.klašu pamatskolas audzēkņi atkārtoja un nostiprināja savas zināšanas atkritumu šķirošanas jomā.

2018. gada 4. decembrī “Zaļā josta” kopā ar Ezīti Jostiņu viesojās Limbažu sākumskolā, lai kopā ar 1.- 6. klašu skolēniem iepazītos ar atkritumu šķirošanu un tā nozīmi mūsu ikdienā.

Limbažu sākumskolai tika pasniegta “Zaļā josta” sarūpēta simboliska pārsteiguma dāvana, kas izgatavota no otrreizējiem izejmateriāliem, lai atgādinātu par otrreizējo izejmateriālu ilgtspējīgām izmantošanas iespējām.

Biedrība “Latvijas Zaļā josta” paziņo, ka mūsu rīkotā izglītības iestāžu aptauja “Par "Zaļās jostas" organizētajiem pasākumiem.

Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN) un Koalīcija par tīru Baltijas jūru (Coalition Clean Baltic) ar Zviedrijas Postcode Foundation atbalstu uzsāka projektu Baltijas jūras reģionā sadarbībā ar vadošajiem reģionālajiem ekspertiem, akadēmisko aprindu pārstāvjiem, pētniecības institūtiem un vietējām organizācijām, lai izpētītu un demonstrētu plastmasas piesārņojuma ietekmi Baltijas jūras reģionā uz ekosistēmām, bio

Ceturtdien, 20. septembrī, vairāk nekā 220 Līvānu novada 3. un 4. klašu audzēkņi piedalījās bērnu drošības izglītības pasākumā “Viena diena drošībai”, ko organizēja AS “Sadales tīkls”. Pasākumā  bērni atraktīvā un viegli saprotamā veidā iepazinās ar dažādu dzīves situāciju būtiskākajiem drošības jautājumiem. “Zaļā josta” speciālisti pasākumā aktualizēja sadzīves bīstamo atkritumu tematiku.

Šodien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) norisinājās Latvijas iedzīvotāju ierosinājumu apspriešana vides stāvokļa uzlabošanai nākamajā valsts pastāvēšanas simtgadē. Dāvājot simbolisku Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai adresētu iedzīvotāju apkopoto zaļo vēlmju koku, “Zaļā josta” pulcēja ekspertus, kas diskutēja par iedzīvotāju ieteikumiem un to realizēšanas nozīmi un iespējām.

Atzīmējot Latvijas simtgadi, “Zaļā josta” 2018. gada 8. septembrī no plkst. 10:00 līdz 20:00 pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” ietvaros organizēja bezmaksas izzinošās darbnīcas – papīra izgatavošanas darbnīcu un kartona otrreizējās pārstrādes darbnīcu.

Kā katru vasaru jau 25. reizi kopā pulcēsies vides izglītības entuziasti no dažādiem Latvijas novadiem, lai dalītos pieredzē un apgūtu ko jaunu vides izglītības jomā. Šogad pasākums notiks Bulduru dārzkopības vidusskolā, Jūrmalā no 2018.gada 3.-4.augustam.

Šogad īpaša uzmanība tiks veltīta tādām tēmām kā "Zaļā uzņēmējdarbība" Eiropā un diskusijām - kādu nākotni mēs vēlamies, enerģijas ražošana  - saules enerģija mežā, dabas principi, u.c. tēmas.

Nu jau ceturto gadu “Zaļā josta”, akcentējot energoefektīvu rīcību ikdienā un pareizu elektrisko un elektrotehnisko atkritumu apsaimniekošanu, piedalījās Elektrum Energoefektivitātes centra Muzeja nakts pasākumā.

Arī šogad “Zaļā josta” piedalījās Pārdaugavas svētkos - vienā no lielākajiem notikumiem Rīgas kreisajā krastā! Šogad, kad Latvija svin savu simtgadi, svinības Pārdaugavā bija īpašas.

Zaļā josta piedalījās svētkos ar dažādām vides aktivitātēm, spēlēm un darbnīcām gan lieliem, gan maziem, kas deva iespēju ikvienam interesentam pārbaudīt zināšanas par atkritumu šķirošanā.

Pārdaugavas svētki norisināsies jau šo sestdien, 19. maijā no plkst. 12.00 Arkādijas parkā Rīgā.

Zaļā josta Pārdaugavas svētkos aicinās apmeklētājus izgatavot krāsainas, unikālus dekorus – zīmējot savu radošo mandalu uz izmantotiem CD diskiem, kas vēlāk mājās kalpos par interesantu dekoru un atgādinājumu, ka arī  no savu laiku nokalpojušām lietām, pieejot radoši, varam izgatavot sev jaunas noderīgus priekšmetus.

Nu jau ceturto gadu “Zaļā josta”, akcentējot energoefektīvu rīcību ikdienā un pareizu elektrisko un elektrotehnisko atkritumu apsaimniekošanu, darbosies Elektrum Energoefektivitātes centra Muzeja nakts pasākumā.

Elektrum Energoefektivitātes centrs Muzeju nakts apmeklētājiem durvis vērs vaļā plkst. 19.00 līdz 1:00 Jomas ielā 4, Jūrmalā.

“Zaļā josta” ielūdz mediju pārstāvjus un citus interesentus piedalīties preses brīfingā, kurā informēs par nevajadzīga un lietota kartona praktiskām pielietošanas iespējām ekodizaina priekšmetu izveidē, aktualizējot atjaunojamu dabas resursu atkārtotu pielietojumu, resursu taupību un bezatkritumu dzīvesveida iespējas apvienojumā ar radošu pieeju atkritumu apsaimniekošanai.

Zaļā josta kopā ar Latvijas Dabas muzeju aicina visus konkursa dalībniekus pieteikties dalībai radošā konkursa Izstādes “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” atklāšanas pasākumā, kas notiks Latvijas Dabas muzejā 2018.gada 16.maijā, plkst.13:00.

Kopumā radošajam konkursam tika pieteikti ap 1000 darbi no 38 pirmsskolas izglītības iestādēm un 70 vispārējām izglītības iestādēm.

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” ar bērnu un jauniešu starpniecību savāca un uz pārstrādi nogādāja 35,329 tonnas izlietotu bateriju. Bateriju vākšanas konkurss norisinājās 12. reizi un šogad izdevies pārstrādei nogādāt par gandrīz tonnu vairāk šo videi kaitīgo atkritumu nekā pērn, veicinot vides saudzēšanu no piesārņojuma, vērtīgu otrreizējo izejvielu atgūšanu un bīstamu ķīmisku vielu nenonākšanu dabā.

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm no visas Latvijas, savāca un uz pārstrādi nogādāja 1049,306 tonnas makulatūras.  “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

IELŪGUMS!

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, "Zaļā josta" aicina 2017./2018.mācību gadā izsludināto izlietoto bateriju un makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” un radošā konkursa “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” visus dalībniekus pieteikties dalībai ikgadējos Zaļās Jostas Lielās balvas svētkos.

26.aprīlī Zaļā josta pārstāvji viesojās Gulbenes jauniešu centrā "Bāze", kur notika vides izglītības konkursa "Dzīvo zaļi" noslēguma pasākums, ko organizēja atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Pilsētvides serviss". Konkurss tika izsludināts martā, un tajā bija aicināti piedalīties Alūksnes un Gulbenes skolu audzēkņi.

2018. gada 23. aprīlī Alūksnes kultūras namā norisinājās SIA “Pilsētvides serviss” organizētā radošā konkursa “Dzīvo zaļi” Alūksnes kārtas fināls, kura ietvaros tika sveikti konkursa uzvarētāji, kā arī visiem konkursa dalībniekiem bija iespēja iesaistīties “Zaļā josta” organizētās vides izglītības aktivitātēs.

2018. gada 17. aprīlī “Zaļā josta” organizēja izglītojošu vieslekciju Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolā, lai Dabaszinātņu nedēļas ietvaros papildinātu skolas audzēkņu zināšanas par sadzīves atkritumu šķirošanu.   

Noslēdzies radošais konkurss “Mans veltījums tīrai Latvijai”, kura ietvaros vairāki tūkstoši bērnu no visas Latvijas gatavoja oriģinālus dizaina priekšmetus, mēbeles un citas funkcionālas lietas no nevajadzīga kartona un papīra. Kopumā konkursam pieteikti ap 1000 darbi no 38 pirmsskolas izglītības iestādēm un 70 vispārējām izglītības iestādēm.

Šodien, 28. februārī, Ventspils 1. pamatskolā norisināsies Ventspils pilsētas un novada ekoskolu kopīgs pasākums – Ekoziema. Tā laikā “Zaļā josta” speciālisti vadīs vides izglītības lekcijas par atkritumu tēmu, iepazīstinās auditoriju ar atkritumu šķirošanas pamatnosacījumiem, pārstrādei piemērotiem atkritumu veidiem, izskaidros atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, uzsverot to pareizas apsaimniekošanas nozīmīgumu.

Ir pagarināts Bateriju konkursa "Tīrai Latvijai!" datu ziņošanas termiņš līdz šā gada 5.martam.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā lūdzu rakstīt: ilze.liepa@zalajosta.lv
 

Šī gada 26. februārī aizvadīts EKO skolu forums, kas šoreiz norisinājās Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā. Foruma un visa 2018. gada tēma ir atkritumi. Tāpēc forumā iesaistījās “Zaļā josta”, informējot foruma dalībniekus – skolēnus un pedagogus – par atkritumu šķirošanu, apsaimniekošanu un pārstrādi.

Pirmdien, 26. februārī, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā norisināsies EKO forums, kura ietvaros speciālisti no “Zaļā josta” informēs vecāko klašu skolēnus par pareizu rīcību ar atkritumiem, atkritumu šķirošanu un to pārstrādi. Izglītojošu vieslekciju laikā paredzēts izglītot vairāk nekā 275 bērnus un jauniešus.

Šo piektdien, šī gada 16. februāri “Zaļā josta” viesosies Jūrmalas sākumskolā "Atvase", organizējot izglītojošas vieslekcijas 5. un 6. klases audzēkņiem par atkritumu šķirošanas un apsaimniekošanas tēmu.

Šo sestdien, 27. janvārī pirmizrādi piedzīvos ar “Zaļā josta” atbalstu tapusī Agra Daņiļēviča muzikālā dejas fantāzija “Mana daba”. Tās laikā skatītājiem būs iespēja izbaudīt dejas un dabas mijiedarbību deju skolas “Dzirnas” izpildījumā, kā arī iegrimt dabas skaistumā un izjust dabu ar visām maņām.

2017. gada 7. decembrī noslēdzās SIA ALAAS konkurss ,,Eglītes rotājumi no izlietota iepakojuma”. Konkursa dalībnieki – PII audzēkņi no visa ALAAS darbības reģiona, veidoja eglīšu rotājumus, par pamatu izmantojot dažādus izlietotus iepakojuma materiālus.

Apkopojot “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa starprezultātus, Ādažu vidusskola atzīta par Latvijas aktīvāko makulatūras vācēju. Skolas audzēkņi vien 3 mēnešu laikā savākuši un pārstrādei nogādāja 8,8 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu. Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!” turpinās, konkursa rezultāti un finālisti tiks noskaidroti 2018. gada maijā.

2017. gada 12. decembrī “Zaļā josta” organizēs vides izglītības nodarbības Alojas Ausekļa vidusskolā, uzsverot atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmi un iespējas. Lekciju cikla ietvaros paredzēts individuāli pieiet pirmsskolas un skolas vecuma auditorijai, uzskatāmā un viegli saprotamā veidā skaidrojot atkritumu apsaimniekošanas pamatprincipus. Nodarbībās aicināti piedalīties arī bērnu vecāki un pedagogi.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā Vidzemes Augstskolā norisināsies pasākums “Izmet mazāk, ietaupi vairāk”, kura laikā jauniešiem un ikvienam interesentam būs iespēja uzzināt, kā dzīvot ilgtspējīgu dzīvesveidu un aizvadīt tuvojošos Ziemassvētkus, netērējot liekus līdzekļus dāvanām. Pasākuma ietvaros “Zaļā josta” demonstrēs izglītojošus video par papīru, plastmasu, baterijām un elektriskajām iekārtām – par to dzīves ritumiem un pārstrādi, aicinot klātesošos uz diskusijām par redzēto.

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros 2017. gada 1. novembrī “Zaļā josta” viesojās Vecumnieku vidusskolā, organizējot vides izglītības lekciju ciklu par atkritumu šķirošanas tēmu. Kopumā aizvadītas 6 nodarbības 1. līdz 8. klases skolēniem.

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros 2017. gada 1. novembrī “Zaļā josta” viesosies Vecumnieku vidusskolā, organizējot vides izglītības lekciju ciklu par atkritumu šķirošanas tēmu. Pasākuma ietvaros norisināsies 6 vides izglītības nodarbības gan sākumskolas, gan pamatskolas vecuma bērniem.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Dabas muzeju, SIA “FOLDLIFE” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes piedalīties radošajā konkursā, kurā jāizgatavo dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem “Mans veltījums tīrai Latvijai!”

“Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes” aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2017./2018. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Šā gada 11.oktobrī plkst. 10:30 Jēkabpils Valsts ģimnāzijā notiks informatīvs seminārs “Energoefektivitāte un pareiza atkritumu apsaimniekošana uzlabo vides kvalitāti”, kura mērķis ir izglītot pilsētas un novada izglītības iestāžu skolotājus un piedāvāt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas un izglītojošos materiālus, kurus izmantot darbā ar skolēniem savā mācību iestādē.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2017./2018. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Realizējot projekta “Par tīru un sakoptu Dagdas novadu!” sabiedrības vides izglītības programmu, “Zaļā josta” sadarbībā ar vietējo atkritumu apsaimniekotāju “Clean R” iesaistīja vairāk nekā 800 bērnus un jauniešus vides izglītības nodarbībās, mācot šķirot atkritumus un rūpēties par vidi.

2017. gada 4. augustā “Zaļā josta” piedalīsies 24. Vides izglītotāju saietā, informējot saieta dalībniekus par aktualitātēm atkritumu apsaimniekošanas jautājumos, kas jāzina iedzīvotājiem. Saiets norisināsies šo piektdien un sestdien, 4. un 5. augustā, Gaismas internātpamatskolā, Kaudzīšu ielā 31, Rumbulā, Stopiņu novadā.

Atzīmējot Globālo Vides dienu, Schneider Electric ražotnē no 5. jūnija līdz 9. jūnijam norisinājās Vides nedēļa, kuras laikā darbinieki interaktīvā veidā tika izglītoti par atkritumu šķirošanu un tās nozīmi vides saglabāšanā.

Ar enerģiskām un draudzīgām aktivitātēm visai ģimenei Muzeju naktī apmeklētājus jau piekto gadu uzņēma Elektrum Energoefektivitātes centrs, un, kā vienmēr, līdz ar praktiskiem un vienkāršiem padomiem, kā savu ikdienas komfortu padarīt vēl labāku, iepazīstināja ar dažādiem jaunumiem un izglītojošām aktivitātēm.

Arī “Zaļā josta” jau trešo gadu, akcentējot energoefektīvu rīcību ikdienā un pareizu elektrisko un elektrotehnisko atkritumu apsaimniekošanu, viesojās Elektrum Energoefektivitātes centra Muzeja nakts piedzīvojumā.

Ar krāšņām un daudzveidīgām aktivitātēm aizvadīti astotie Pārdaugavas svētki Rīgā, Arkādijas parkā. Arī “Zaļā josta” kā ilggadējs Pārdaugavas iemītnieks pievienojās plašajai Arkādijas saimei un iepriecināja gan lielus, gan mazus ar dažādām vides darbnīcām, aktivitātēm un spēlēm, kas deva iespēju ikvienam interesentam pārbaudīt zināšanas par videi draudzīgu dzīvesveidu un atkritumu šķirošanu.

Elektrum Energoefektivitātes centrā (Jūrmalā, Jomas ielā 4) Muzeju nakts ietvaros, 2017. gada 20. maijā plkst. 19.00-01.00 norisināsies dažādas elektrodrošībai un elektroiekārtu atkritumu šķirošanai veltītas aktivitātes visai ģimenei. Jau no plkst.

Saeima 11. maijā otrajā lasījumā lems par likumprojektu, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkos. Lai arī pirmajā lasījumā likumprojektu atbalstīja vairākums deputātu, deputāte J. Stepaņenko un Tautsaimniecības komisija tagad virza absurdu priekšlikumu, lai atļautu turpmāku dzīvnieku mocīšanu. Pirmā lasījuma protestā mūsu bija tik daudz, ka deputāti mūs nespēja ignorēt. Neļausim patiesību un cilvēcību apslāpēt ar absurdiem priekšlikumiem. Pulcēsimies iespaidīgā protestā dzīvnieku aizstāvībai ceturtdien, 11. maijā plkst. 8.30-9.00 pie Saeimas!

“Zaļā josta” projektu direktore Ilze Liepa-Balode piedalījās radio Star FM raidījumā “Zaļā ceturtdiena”, stāstot par plastmasas maisiņu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību.

Šodien, 2016. gada 7. novembrī, Valsts izglītības satura centrā “Zaļā josta” prezentēja jaunākās vides izglītības īsfilmas “Papīra ceļš” un “Plastmasas maisiņa ceļš”. Pirmie filmu eksemplāri dāvāti izglītības koordinatoriem no visas Latvijas, veicinot bezmaksas jaunāko vides izglītības materiālu pieejamību mācību iestādēs.

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. Lai arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Paužot savu nostāju pret pārmērīgu plastmasas maisiņu patēriņu un iestājoties par tīru vidi, māksliniece Elita Patmalniece ir iesaistījusies “Zaļā josta” rīkotajā vides kampaņā Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”, kuras ietvaros TC “Origo” laukumā tika radīta glezna – kopdarbs.

Bērnu izglītošanā vides jautājumos ieguldīts daudz, bet pieaugušo skološana pieklibo

Paužot savu nostāju pret pārmērīgu plastmasas maisiņu patēriņu un iestājoties par tīru vidi, Latvijas radošo industriju pārstāvji iesaistījušies „Zaļā josta” rīkotajā akcijā Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”. Akcijas dalībnieki skaidro, kas pamudinājis viņus šādam solim.

Plastmasas virpuļus pasaules okeānos var pielīdzināt 153 Latvijas teritorijām. Ir jāmeklē alternatīvs risinājums plastmasas iepakojuma lietošanai.

Klausies online LR1 raidījumu "Kā labāk dzīvot" ar Zaļās Jostas pārstāves Ilzes Liepas-Balodes dalību!

Lai noklausītos raidījumu, KLIKŠĶINI ŠEIT!

Atbilstoši statistikas datiem, katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 190 plastmasas iepirkumu maisiņu. Savukārt visu Eiropas iedzīvotāju patērētais apjoms kopumā ir ap 100 miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Daļu no izlietotajiem plastmasas maisiņiem izdodas savākt otrreizējai pārstrādei, taču Latvijā vēl joprojām lielākā daļa izlietoto maisiņu nonāk vidē, ilgtermiņā piesārņojot to un nopietni apdraudot ekosistēmu ar naftas produktu atliekām.

Lai atkritumu šķirošana kļūtu par neaizstājamu dzīves sastāvdaļu, skolēniem tiek organizēti dažādi konkursi. Arī "Zaļā josta" jau vairāk kā desmit gadus rūpējas par vides apziņas veicināšanu un attīstību visā sabiedrībā. Pieredze rāda, ka sabiedrības izpratnes un vides izglītības līmenis ar katru gadu uzlabojas, īpaši skolas vecuma bērniem. To sekmējusi gan skolu aktīvā iesaistīšanās "Zaļā josta" rīkotajos praktiskajos otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos, gan izstrādāto vides izglītības materiālu pielietošana mācību procesā.

Ziņu aģentūras LETA Mediju monitorings, kas pārskata visplašāko mediju skaitu Latvijā un Baltijā – nacionālos un reģionālos preses izdevumus, interneta medijus, TV un radio kanālus, sociālos tīklus, ir publicējis septiņu Latvijas lielāko un nozīmīgāko vides aizsardzības un izglītības organizāciju sarakstu. To starpā, kā organizācija, kas sniedz būtisku ieguldījumu vides izglītības stiprināšanā un veicināšanā, ir ierindota arī biedrība "Latvijas Zaļā Josta”.


LETA Mediju monitorings godpilnajā septiņniekā iekļāvis: