“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Dabas muzeju, SIA “FOLDLIFE” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes piedalīties radošajā konkursā, kurā jāizgatavo dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem “Mans veltījums tīrai Latvijai!”

Aktualitātes

Šo piektdien, šī gada 16. februāri “Zaļā josta” viesosies Jūrmalas sākumskolā "Atvase", organizējot izglītojošas vieslekcijas 5. un 6. klases audzēkņiem par atkritumu šķirošanas un apsaimniekošanas tēmu.

Šo sestdien, 27. janvārī pirmizrādi piedzīvos ar “Zaļā josta” atbalstu tapusī Agra Daņiļēviča muzikālā dejas fantāzija “Mana daba”. Tās laikā skatītājiem būs iespēja izbaudīt dejas un dabas mijiedarbību deju skolas “Dzirnas” izpildījumā, kā arī iegrimt dabas skaistumā un izjust dabu ar visām maņām.

2017. gada 7. decembrī noslēdzās SIA ALAAS konkurss ,,Eglītes rotājumi no izlietota iepakojuma”. Konkursa dalībnieki – PII audzēkņi no visa ALAAS darbības reģiona, veidoja eglīšu rotājumus, par pamatu izmantojot dažādus izlietotus iepakojuma materiālus.

Gaišus un mīlestības pilnus Ziemassvētkus un jaunām iespējām un sasniegumiem bagātu Jauno 2018. gadu
novēl Zaļās jostas kolektīvs

Apkopojot “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa starprezultātus, Ādažu vidusskola atzīta par Latvijas aktīvāko makulatūras vācēju. Skolas audzēkņi vien 3 mēnešu laikā savākuši un pārstrādei nogādāja 8,8 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu. Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!” turpinās, konkursa rezultāti un finālisti tiks noskaidroti 2018. gada maijā.

2017. gada 12. decembrī “Zaļā josta” organizēs vides izglītības nodarbības Alojas Ausekļa vidusskolā, uzsverot atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmi un iespējas. Lekciju cikla ietvaros paredzēts individuāli pieiet pirmsskolas un skolas vecuma auditorijai, uzskatāmā un viegli saprotamā veidā skaidrojot atkritumu apsaimniekošanas pamatprincipus. Nodarbībās aicināti piedalīties arī bērnu vecāki un pedagogi.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā Vidzemes Augstskolā norisināsies pasākums “Izmet mazāk, ietaupi vairāk”, kura laikā jauniešiem un ikvienam interesentam būs iespēja uzzināt, kā dzīvot ilgtspējīgu dzīvesveidu un aizvadīt tuvojošos Ziemassvētkus, netērējot liekus līdzekļus dāvanām. Pasākuma ietvaros “Zaļā josta” demonstrēs izglītojošus video par papīru, plastmasu, baterijām un elektriskajām iekārtām – par to dzīves ritumiem un pārstrādi, aicinot klātesošos uz diskusijām par redzēto.

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros 2017. gada 1. novembrī “Zaļā josta” viesojās Vecumnieku vidusskolā, organizējot vides izglītības lekciju ciklu par atkritumu šķirošanas tēmu. Kopumā aizvadītas 6 nodarbības 1. līdz 8. klases skolēniem.

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros 2017. gada 1. novembrī “Zaļā josta” viesosies Vecumnieku vidusskolā, organizējot vides izglītības lekciju ciklu par atkritumu šķirošanas tēmu. Pasākuma ietvaros norisināsies 6 vides izglītības nodarbības gan sākumskolas, gan pamatskolas vecuma bērniem.

“Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes” aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2017./2018. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Šā gada 11.oktobrī plkst. 10:30 Jēkabpils Valsts ģimnāzijā notiks informatīvs seminārs “Energoefektivitāte un pareiza atkritumu apsaimniekošana uzlabo vides kvalitāti”, kura mērķis ir izglītot pilsētas un novada izglītības iestāžu skolotājus un piedāvāt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas un izglītojošos materiālus, kurus izmantot darbā ar skolēniem savā mācību iestādē.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2017./2018. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Realizējot projekta “Par tīru un sakoptu Dagdas novadu!” sabiedrības vides izglītības programmu, “Zaļā josta” sadarbībā ar vietējo atkritumu apsaimniekotāju “Clean R” iesaistīja vairāk nekā 800 bērnus un jauniešus vides izglītības nodarbībās, mācot šķirot atkritumus un rūpēties par vidi.

2017. gada 4. augustā “Zaļā josta” piedalīsies 24. Vides izglītotāju saietā, informējot saieta dalībniekus par aktualitātēm atkritumu apsaimniekošanas jautājumos, kas jāzina iedzīvotājiem. Saiets norisināsies šo piektdien un sestdien, 4. un 5. augustā, Gaismas internātpamatskolā, Kaudzīšu ielā 31, Rumbulā, Stopiņu novadā.

Atzīmējot Globālo Vides dienu, Schneider Electric ražotnē no 5. jūnija līdz 9. jūnijam norisinājās Vides nedēļa, kuras laikā darbinieki interaktīvā veidā tika izglītoti par atkritumu šķirošanu un tās nozīmi vides saglabāšanā.

Ar enerģiskām un draudzīgām aktivitātēm visai ģimenei Muzeju naktī apmeklētājus jau piekto gadu uzņēma Elektrum Energoefektivitātes centrs, un, kā vienmēr, līdz ar praktiskiem un vienkāršiem padomiem, kā savu ikdienas komfortu padarīt vēl labāku, iepazīstināja ar dažādiem jaunumiem un izglītojošām aktivitātēm.

Arī “Zaļā josta” jau trešo gadu, akcentējot energoefektīvu rīcību ikdienā un pareizu elektrisko un elektrotehnisko atkritumu apsaimniekošanu, viesojās Elektrum Energoefektivitātes centra Muzeja nakts piedzīvojumā.

Ar krāšņām un daudzveidīgām aktivitātēm aizvadīti astotie Pārdaugavas svētki Rīgā, Arkādijas parkā. Arī “Zaļā josta” kā ilggadējs Pārdaugavas iemītnieks pievienojās plašajai Arkādijas saimei un iepriecināja gan lielus, gan mazus ar dažādām vides darbnīcām, aktivitātēm un spēlēm, kas deva iespēju ikvienam interesentam pārbaudīt zināšanas par videi draudzīgu dzīvesveidu un atkritumu šķirošanu.

Elektrum Energoefektivitātes centrā (Jūrmalā, Jomas ielā 4) Muzeju nakts ietvaros, 2017. gada 20. maijā plkst. 19.00-01.00 norisināsies dažādas elektrodrošībai un elektroiekārtu atkritumu šķirošanai veltītas aktivitātes visai ģimenei. Jau no plkst.

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, "Zaļā josta" aicina 2016./2017.mācību gadā izsludināto izlietoto bateriju un makulatūras vākšanas konkursu, kā arī radošā papīra pārstrādes konkursa un Jaunpils Kustību festivāla visus dalībniekus pieteikties dalībai ikgadējos Zaļās Jostas Lielās balvas svētkos.

Norises laiks un vieta – 2017.gada 26.maijs (piektdiena), Tērvete no plkst. 10:00 līdz 16:00. Apbalvošanas sākums plkst. 12:00

Saeima 11. maijā otrajā lasījumā lems par likumprojektu, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkos. Lai arī pirmajā lasījumā likumprojektu atbalstīja vairākums deputātu, deputāte J. Stepaņenko un Tautsaimniecības komisija tagad virza absurdu priekšlikumu, lai atļautu turpmāku dzīvnieku mocīšanu. Pirmā lasījuma protestā mūsu bija tik daudz, ka deputāti mūs nespēja ignorēt. Neļausim patiesību un cilvēcību apslāpēt ar absurdiem priekšlikumiem. Pulcēsimies iespaidīgā protestā dzīvnieku aizstāvībai ceturtdien, 11. maijā plkst. 8.30-9.00 pie Saeimas!

Tuvojoties mācību gada beigām, noslēdzas arī "Zaļā josta” vērienīgais makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai!”, kas šogad norisinās visā valsts teritorijā jau trīspadsmito reizi. Pulcējot vairāk nekā 88 tūkstošus skolēnu un pirmsskolas izglītības vecuma bērnu, kā arī ar viņu vecāku, pedagogu un draugu palīdzību, ir savākti un nodoti pārstrādei 1228236.60 kg makulatūras. Tādējādi izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu.

Ar rekordlieliem rezultātiem noslēgusies “Zaļā josta” ikgadējā Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” vienpadsmitā sezona. Apvienojot teju 75 tūkstošus skolēnu, konkursā piedalījušās 317 izglītības iestādes no visiem Latvijas reģioniem, kuru audzēkņi savāca un nodeva pārstrādei 34 tonnas 403.86 kilogrami izlietoto bateriju.

Ar košiem svētkiem un aizraujošām vides aktivitātēm šajā piektdien ir aizvadītas Ikšķiles novada mākslas dienas, kas šogad bija veltītas vides tematikai un to devīze bija “Citādi zaļais”.

Svētku ietvaros “Zaļās Jostas” pārstāvji piedāvāja citādi zaļā izzinātājiem iespēju izmēģināt savas spējas atkritumu šķirošanas spēlē. Gan pieaugušie, gan bērni tika izglītoti par atkritumu šķirošanu un tās nepieciešamību, kā arī par to kādas vielas katra veida atkritumi var saturēt.

Spodrības mēnesī aprīlī “Zaļā josta” rīko vairākus vides izglītības pasākumus bērniem un jauniešiem, kuru ietvaros ar spēļu, aktivitāšu, konkursu un citu aizraujošu metožu palīdzību māca pareizi šķirot atkritumus, rūpēties par vidi un dzīvot zaļāk. Aktivitātes norisinās Latvijas izglītības iestādēs, kā arī plaši apmeklētajos pasākumos, videi draudzīgā dzīvesveidā iesaistot aizvien plašāku sabiedrības daļu.

Atsaucoties uz plašo apmeklētāju interesi, ir pagarināta izstāde “Pašu rokām darināts dizaina papīrs”, kas Latvijas Dabas muzejā (Rīgā, K. Barona ielā 4) skatāma līdz pat 07.05.2017.

Ar prieku ziņojam, ka ir noslēdzies radošais konkurss “Pašu rokām darināts dizaina papīrs” kampaņu “Tīrai Latvijai!” dalībniekiem un ir zināmi uzvarētāji.

Radošais konkurss ir guvis ļoti lielu atsaucību un tajā iesūtīti vairāk nekā 500 konkursa darbi no 98 izglītības iestādēm.

Informējam, ka saskaņā ar Rīgas pilsētas būvvaldes lēmumu Nr. BV-16-336-ls par adrešu maiņu un Uzņēmumu reģistra lēmumu Nr. 6-24/183654 Biedrībai “Latvijas Zaļā josta” ir mainījusies juridiskā un faktiskā adrese no Mūkusalas iela 41b, Rīga, LV-1004 uz Mūkusalas iela 42a, Rīga, LV-1004.

 

2017.gada 21.martā Gulbenes Valsts ģimnāzijā notika Gulbenes novada skolu kopējais vides pasākums “ŠODIENA RĪTDIENAI”, kura galvenā tēma bija vides resursu taupīšana un atkritumu apsaimniekošana. Pasākumā piedalījās astoņu novada skolu 7.-8.klašu skolēnu grupas, skolotāji un skolēnu vecāki.

Šī gada 16.martā Jēkabpils Valsts ģimnāzijā norisinājās ikgadējie Jēkabpils pilsētas un apkārtējo novadu skolu konkurss "IESKATIES DABĀ" 7.un 8.klasēm. Jēkabpils starpnovadu bioloģijas konkursā piedalījās Aknīstes novada, Jēkabpils novada, Krustpils novada, Salas novada, Viesītes novada un Jēkabpils pilsētas skolu skolēni no divpadsmit mācību iestādēm, kas ik gadus vairākās konkursa kārtās savstarpēji sacenšas un demonstrē savu zināšanu dziļumu un daudzveidību.

Šā gada 30.janvārī “Zaļā josta” viesojās Rīgas Tehniskā universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē, kur informatīvā nodarbībā tikās ar studentiem.
Sarunas mērķis bija aktualizētu resursu taupīšanu un vides aspektu integrāciju modernajās tehnoloģijās, kā arī veicināt ekodizaina principu ieviešanu nākotnes pakalpojumu un produktu dzīves ciklā.

Makulatūras vākšanas konkursu rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži” un Valsts izglītības satura centru, tādējādi veicinot bērnu un jauniešu vides apziņu un sekmējot dabas resursu taupīšanu, vienlaikus cīnoties par vērtīgām balvām.

Konkursā aicinātas pieteikties Latvijas pirmskolas un vispārējās izglītības iestādes, kā arī profesionālās izglītības iestādes un interešu izglītības iestādes.

“Es ticu mūžīgai apsnigšanai,
Ticu saulgriežu sniegam,
Kas zemi tīru un mirdzošu padarīt māk.
Ticu Ziemassvētku brīnumam,
Kuram dvēselē jāienāk.”
(Skaidrīte Kaldupe)

Lai sirds silti Ziemassvētki un spilgts un krāsains Jaunais gads!
Ticēsim brīnumiem un ļausimies gadu mijas burvīgajām noskaņām!

Ar siltiem sveicieniem,
Jūsu “Zaļā josta”

 

2016.gada 9.decembrī noslēdzās makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” pirmais starpposms, ko rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R” un AP “Kaudzītes”. Starpposmā labākos rezultātus makulatūras vākšanā sasniedza skolēni no Ādažu vidusskolas.

Šā gada 7.decembrī "Zaļā josta" kopā ar SIA “Clean R” viesojās Inčukalna pamatskolā, kur skolas audzēkņiem vadīja interaktīvas vides izglītības nodarbības. Lekciju mērķis bija veicināt bērnu un jauniešu izpratni par cilvēka un vides savstarpējās mijiedarbības nozīmīgumu, popularizēt dabas resursu taupīšanu un atkritumu pareizu šķirošanu.

“Zaļā josta” projektu direktore Ilze Liepa-Balode piedalījās radio Star FM raidījumā “Zaļā ceturtdiena”, stāstot par plastmasas maisiņu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību.

Šodien, 2016. gada 7. novembrī, Valsts izglītības satura centrā “Zaļā josta” prezentēja jaunākās vides izglītības īsfilmas “Papīra ceļš” un “Plastmasas maisiņa ceļš”. Pirmie filmu eksemplāri dāvāti izglītības koordinatoriem no visas Latvijas, veicinot bezmaksas jaunāko vides izglītības materiālu pieejamību mācību iestādēs.

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. Lai arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Šo ceturtdien, 13.oktobrī “Zaļā josta” ar vides izglītības lekcijām viesojās “Karjeras nedēļā” Saldū, kas ar Saldus Izglītības pārvaldes un Valsts izglītības attīstības aģentūras gādību Saldus novadā notiek jau trešo gadu.
Šī gada Karjeras nedēļas motīvs ir ”Es būšu…darba tirgū”, bet simbols - “Karjeras kompass”, kurš rāda dažādus virzienus un neskaitāmas iespējas, lai orientētu bērnus un jauniešus uz nākotni vērstā darba tirgus iepazīšanā.

Paužot savu nostāju pret pārmērīgu plastmasas maisiņu patēriņu un iestājoties par tīru vidi, māksliniece Elita Patmalniece ir iesaistījusies “Zaļā josta” rīkotajā vides kampaņā Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”, kuras ietvaros TC “Origo” laukumā tika radīta glezna – kopdarbs.

Bērnu izglītošanā vides jautājumos ieguldīts daudz, bet pieaugušo skološana pieklibo

Paužot savu nostāju pret pārmērīgu plastmasas maisiņu patēriņu un iestājoties par tīru vidi, Latvijas radošo industriju pārstāvji iesaistījušies „Zaļā josta” rīkotajā akcijā Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”. Akcijas dalībnieki skaidro, kas pamudinājis viņus šādam solim.

Neskatoties uz arvien jauniem ierobežojumiem un nodokļu izmaiņām, plastmasas maisiņus Latvijā lieto arvien vairāk, tāpēc „Zaļā josta” ir uzsākusi akciju „Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu”. Akcijas laikā pastiprināti vērstas darbības gan tirgotāju un ražotāju izglītošanai un motivēšanai pāriet uz videi draudzīgām maisiņu alternatīvām, gan arī iedzīvotāji tiek aicināti izvēlēties videi nekaitīgus iepakojuma veidus. Lai aktualizētu plastmasas maisiņu radītā piesārņojuma problēmu un meklētu tai risinājumus, „Zaļā josta” 2016. gada 15.

Plastmasas virpuļus pasaules okeānos var pielīdzināt 153 Latvijas teritorijām. Ir jāmeklē alternatīvs risinājums plastmasas iepakojuma lietošanai.

Klausies online LR1 raidījumu "Kā labāk dzīvot" ar Zaļās Jostas pārstāves Ilzes Liepas-Balodes dalību!

Lai noklausītos raidījumu, KLIKŠĶINI ŠEIT!

Atbilstoši statistikas datiem, katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 190 plastmasas iepirkumu maisiņu. Savukārt visu Eiropas iedzīvotāju patērētais apjoms kopumā ir ap 100 miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Daļu no izlietotajiem plastmasas maisiņiem izdodas savākt otrreizējai pārstrādei, taču Latvijā vēl joprojām lielākā daļa izlietoto maisiņu nonāk vidē, ilgtermiņā piesārņojot to un nopietni apdraudot ekosistēmu ar naftas produktu atliekām.

Lai atkritumu šķirošana kļūtu par neaizstājamu dzīves sastāvdaļu, skolēniem tiek organizēti dažādi konkursi. Arī "Zaļā josta" jau vairāk kā desmit gadus rūpējas par vides apziņas veicināšanu un attīstību visā sabiedrībā. Pieredze rāda, ka sabiedrības izpratnes un vides izglītības līmenis ar katru gadu uzlabojas, īpaši skolas vecuma bērniem. To sekmējusi gan skolu aktīvā iesaistīšanās "Zaļā josta" rīkotajos praktiskajos otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos, gan izstrādāto vides izglītības materiālu pielietošana mācību procesā.

Ziņu aģentūras LETA Mediju monitorings, kas pārskata visplašāko mediju skaitu Latvijā un Baltijā – nacionālos un reģionālos preses izdevumus, interneta medijus, TV un radio kanālus, sociālos tīklus, ir publicējis septiņu Latvijas lielāko un nozīmīgāko vides aizsardzības un izglītības organizāciju sarakstu. To starpā, kā organizācija, kas sniedz būtisku ieguldījumu vides izglītības stiprināšanā un veicināšanā, ir ierindota arī biedrība "Latvijas Zaļā Josta”.


LETA Mediju monitorings godpilnajā septiņniekā iekļāvis: