Šī gada 27. maijā Rīgā, Lucavsalas Atpūtas parkā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 norisināsies gada vērienīgākais vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei – Zaļās jostas vides festivāls “Mēs par tīru Latviju!”. Pasākums rīkots Pasaules vides dienas ieskaņās, akcentējot videi draudzīgu un veselīgu dzīvesveidu. Tā laikā, paralēli čaklāko makulatūras, izlietoto bateriju un nolietotās elektrotehnikas vācēju godināšanai, ikvienam apmeklētājam būs iespēja apmeklēt virkni bezmaksas radošo darbnīcu un meistarklašu. 

Aktualitātes

Muzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga pasākums maijā, kad vienu nakti durvis ver lielākā daļa valsts muzeju, rīkojot īpašus pasākumus un aicinot apmeklēt muzejus bez maksas. Arī “Zaļā josta” iesaistījās kopējā izziņas kustībā un šā gada 21.maijā kā ik gadu aktīvi iesaistīsies Muzeju nakts pasākumos.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru jau otro gadu rīkoja nolietoto sadzīves elektrisko un elektronisko iekārtu vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!”. Konkursā piedalījās 154 izglītības iestādes no visiem valsts reģioniem un otrreizējai pārstrādei nodeva 178 tonnas 4840kg nolietotās sadzīves elektriskās un elektroniskās iekārtas.

Ar lieliskiem rezultātiem noslēgusies “Zaļā josta” ikgadējā Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” desmitā sezona. Apvienojot teju 80 tūkstošus skolēnu, konkursā piedalījušās 219 izglītības iestādes no visiem Latvijas reģioniem, kuru audzēkņi savāca un nodeva pārstrādei 27 tonnas 798 kilogrami izlietoto bateriju.

Tuvojoties mācību gada beigām, noslēdzas arī "Zaļā josta” vērienīgais makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai!”, kas šogad norisinās visā valsts teritorijā jau 12. reizi. Pulcējot vairāk nekā 96 tūkstošus skolēnu un pirmsskolas izglītības vecuma bērnu, kā arī ar viņu vecāku, pedagogu un draugu palīdzību, ir savākti un nodoti pārstrādei 1185442.50 kg makulatūras. Tādējādi izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu.

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, "Zaļā josta" aicina 2015./2016.mācību gadā izsludināto izlietoto bateriju, makulatūras un nolietotās elektrotehnikas vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” visus dalībniekus pieteikties dalībai ikgadējos Zaļās Jostas Lielās balvas svētkos.

Šogad tie notiks ar nosaukumu Vides festivāls “Mēs par tīru Latviju!”. Norises laiks un vieta – 2016.gada 27.maijs (piektdiena), Rīgā, Lucavsalas atpūtas parkā no plkst. 10:00 līdz 16:00.

Šo piektdien, 29.aprīlī – laikā, kad dabā viss plaukst un zied, Jaunmoku pilī tiks rīkota īpaša DABAS DIENA, kurā piedalīsies Tukuma novada izglītības iestāžu 4. – 7. klašu audzēkņi. Pasākums tiek organizēts sadarbojoties Jaunmoku pilij, Tukuma novada domei, AS Latvijas valsts meži, “Zaļā josta” un meža īpašnieku biedrībai “Meža konsultants”.

Spodrības mēnesī, kas ik pavasari saistās ar dažādiem uzkopšanas un labiekārtošanas darbiem, pieaug arī sabiedrības interese par dabas resursu saudzēšanu un pareizu atkritumu šķirošanu. Lai atgādinātu un uzsvērtu apzinātas un mērķtiecīgas videi draudzīgas rīcības nepieciešamību ikdienā, “Zaļā josta” gan lieliem, gan maziem stāstīs par videi draudzīgu rīcību ikdienā, paradumu maiņu, atkritumu šķirošanu un dabas resursu saudzēšanas nepieciešamību:

Lai atkritumu šķirošana kļūtu par neaizstājamu dzīves sastāvdaļu, skolēniem tiek organizēti dažādi konkursi. Arī "Zaļā josta" jau vairāk kā desmit gadus rūpējas par vides apziņas veicināšanu un attīstību visā sabiedrībā. Pieredze rāda, ka sabiedrības izpratnes un vides izglītības līmenis ar katru gadu uzlabojas, īpaši skolas vecuma bērniem. To sekmējusi gan skolu aktīvā iesaistīšanās "Zaļā josta" rīkotajos praktiskajos otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos, gan izstrādāto vides izglītības materiālu pielietošana mācību procesā.

24.martā Dignājas pamatskolā "Zaļā josta" kopā ar talismanu Ezīti Jostiņu piedalījās Zaļajai ceturtdienai veltītā pasākumā - "Zaļas domas un zaļi darbi". Uzņēmuma pārstāvji vadīja izglītojošu lekciju par atkritumu šķirošanas ieguvumiem pašiem un apkārtējai videi, tika demonstrēts jaunākais "Zaļā josta" izglītojošais video - "Kāpēc šķirot atkritumus ir nozīmīgi?", kā arī norisinājās darbošanās atraktīvās spēlēs zināšanu pārbaudei un nostabilizēšanai.

17.martā “Zaļā josta” izglītos Daugavpils pilsētas 26.pirmsskolas izglītības iestādes bērnus ar nodarbību par atkritumu šķirošanu un iesaistīs atraktīvās spēlēs kopā ar dabas draugu Ezīti Jostiņu. Tā kā šī pirmsskolas mācību iestāde ir aktīvi iesaistījusies “Zaļā josta” rīkotajā makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, bērni demonstrēs arī citus mācību gada laikā paveiktos zaļos darbus.

“Zaļā josta” atgādina, ka vēl līdz šā gada 25.janvārim ir iespēja pieteikties makulatūras, izlietoto bateriju un nolietotās elektrotehnikas vākšanas konkursos “Tīrai Latvijai!”.
Konkursos aicinātas pieteikties Latvijas vispārējās, pirmsskolas, profesionālās un interešu izglītības iestādes. Lai pieteiktos konkursam, izglītības iestādei jāreģistrējas “Zaļā josta” mājaslapās www.zalajosta.lv vai www.lzj.lv.

Atsaucoties izglītības iestāžu lūgumam, LĪDZ 2016.GADA 25.JANVĀRIM ir pagarināts pieteikšanās termiņš 2015./2016.mācību gadā izsludinātajos Makulatūras, Izlietoto bateriju un Nolietoto elektrisko un elektronisko iekārtu vākšanas konkursos “Tīrai Latvijai!”.

Šā gada 16.decembrī plkst. 12:00 Daugavpils pilsētas domes Lielajā zālē notiks informatīvs seminārs – diskusija: “Atkritumu šķirošana: nepieciešamība un iespējas”.

Semināru ar Daugavpils pilsētas domes atbalstu organizē – SIA “Clean R”, “Zaļā Josta” un SIA “DDzKSU”.

 

Pasākumā aicināti piedalīties:

Lai veicinātu bērnu un jauniešu izpratni par cilvēka un vides savstarpējās mijiedarbības nozīmīgumu, un popularizētu dabas resursu taupīšanu un atkritumu pareizu šķirošanu, “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Clean R” un Kokneses novada domi aizvadītajā nedēļā viesojusies četrās Kokneses novada skolās, kurās to audzēkņiem bija iespēja piedalīties interaktīvās vides izglītības nodarbībās.

Ziņu aģentūras LETA Mediju monitorings, kas pārskata visplašāko mediju skaitu Latvijā un Baltijā – nacionālos un reģionālos preses izdevumus, interneta medijus, TV un radio kanālus, sociālos tīklus, ir publicējis septiņu Latvijas lielāko un nozīmīgāko vides aizsardzības un izglītības organizāciju sarakstu. To starpā, kā organizācija, kas sniedz būtisku ieguldījumu vides izglītības stiprināšanā un veicināšanā, ir ierindota arī biedrība "Latvijas Zaļā Josta”.


LETA Mediju monitorings godpilnajā septiņniekā iekļāvis:

Šā gada 19.novembrī “Zaļā josta”  un Ezis Jostiņš apciemoja Rīgas Āgenskalna sākumskolu, kur pirmo un otro klašu audzēkņiem notika Zaļā diena. Ezis kopā ar bērniem skatījās vides izglītības filmiņas, spēlēja spēles un neformālā veidā apguva dažāds iespējas, kā ar pavisam vienkāršu ikdienas paradumu maiņu iespējams īstenot videi draudzīgu dzīvesveidu savā  ikdienā.

Trešdien, 4.novembrī “Zaļā josta” ar lekciju un vides spēļu darbnīcu viesojās Rēzeknē, kur SIA “ALAAS”, sadarbībā ar Latgales Ekoskolām, organizēja interaktīvu pasākumu vides izglītībā “Savā Latvijā mēs varam dzīvot atbildīgi!”

Pasākums notika Latvijas Ekoskolu Globālās rīcības dienu ietvaros un tajā piedalījās Rēzeknes pilsētas un novada 6. – 12.klašu skolēni. Ar šo pasākumu organizatori ieskandināja patriotisko novembra mēnesi un mudināja pasākuma dalībniekus padomāt par to, cik svarīgi ir savā Latvijā dzīvot, rīkoties un būt atbildīgiem.

“Zaļā josta” aicina visas Latvijas izglītības iestādes, sākot no bērnu dārziem līdz pat augstskolām, iesaistīties otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, vācot nolietotas elektriskās un elektroniskās iekārtas un izcīnot sev garantētas balvas par savāktajiem elektroiekārtu atkritumu kilogramiem.

 

Konkursa nolikums

Lai veicinātu atkritumu šķirošanas paradumus skolu jaunatnes vidū, XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Vides pakalpojumu grupu” rīkoja akciju, kuras ietvaros dziesmu deju kolektīviem septiņu dienu garumā bija iespēja, pareizi šķirojot izlietotās plastmasas pudeles, piedalīties loterijā un laimēt balvu savam kolektīvam.
Spraigas sacensības rezultātā galveno balvu “Lieliska diena Līgatnē” ieguva Talsu pamatskolas un Valdemārpils apvienoto Zēnu koris un Rencēnu pamatskolas 1.–4. klašu dejotāju kolektīvs.

 

 

Mums ticis viszilākais ezers,
Un rudākais rudzu lauks,
Visbaltākā bērzu birze,
Vismelnākais rupjmaizes klaips.
Un tieši Latvijai ticis
Vissvētākais debesu jums,
Jo savu skaistāko zemi
Dievs ir atdevis mums.

(L.Vāczemnieks)

“Zaļā josta” sirsnīgi sveic Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas lielajā – 40. gadadienā un izsaka sirsnīgu paldies par sadarbību un Latvijas Dabas skaistuma saglabāšanu atklāšanu lieliem un maziem.

Zaļās jostas kolektīvs

 

“Zaļā josta” šā gada 26.septembrī viesojās “Latvenergo” Energoefektivitātes centrā, kur norisinājās “Draudzīgā sestdiena”.

Pasākuma ietvaros “Zaļā josta” pārstāvji piedāvāja centra apmeklētājiem iespēju izmēģināt savas spējas atkritumu šķirošanas spēlē. Īpaša uzmanība tika veltīta bīstamajiem atkritumiem un to iespējamam kaitējumam apkārtējai videi. “Zaļā josta” komandai palīdzēja arī Ezis Jostiņš.

“Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2015./2016. mācību gadā. Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

“Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži” un Valsts izglītības satura centru aicina Latvijas pirmsskolas, vispārējās, interešu un profesionālās izglītības iestādes iesaistīties makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, 2015./2016. mācību gada ietvaros vācot makulatūru un sacenšoties ar citām Latvijas izglītības iestādēm savāktajā makulatūras apjomā.

Šā gada 21. un 23.jūlijā “Zaļā josta” viesosies biedrības “Zelta Atslēdziņa” rīkotajā Vides nometnē bērniem un jauniešiem ar invaliditāti “Zelta Ālants”, kas šajās dienās notiek Salaspilī.

Lai veicinātu atkritumu šķirošanas paradumus skolu jaunatnes vidū, XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā norisināsies akcija, kuras ietvaros to dalībniekiem septiņu dienu garumā būs iespēja ar izlietotajām plastmasas pudelēm piedalīties loterijā un laimēt balvu savam kolektīvam.

24. maijā Siguldā notika gada vērienīgākais vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei Zaļās jostas Vides festivāls “Tīrai Latvijai!”. Siguldas svētku laukumā pulcējās vairāk kā četrdesmit dažādas vides izziņas, sporta, cilvēkam un dabai draudzīga dzīvesveidu veicinošas organizācijas un uzņēmumi, piedāvājot pasākuma apmeklētājiem plašu vides izglītības un izklaidējošu programmu.